
TAB ZAGNAL BATERIJSKI HRANILNIK
- On July 10, 2025
TAB na Prevaljah zagnal baterijski hranilnik električne energije (BESS), ki ga bo upravljal HSE
Mežica, 10. julij 2025 – Družba TAB d.d. je na Prevaljah uspešno postavila in zagnala baterijski hranilnik električne energije, ki z nazivno močjo 1,325 MVA in kapaciteto 2,2 MWh predstavlja napredno tehnološko rešitev, razvito in proizvedeno v podjetju TAB, ki je pomembna za uresničevanje strategije energetske učinkovitosti, trajnostnega razvoja in večje energetske neodvisnosti.
Do konca leta 2025 bo upravljanje hranilnika prevzel Holding Slovenske elektrarne (HSE), krovna družba skupine HSE, ki je nosilec zelenega prehoda Slovenije. HSE bo hranilnik daljinsko upravljal iz Centra vodenja HSE, kar dodatno potrjuje pomen projekta v okviru širših prizadevanj za krepitev slovenskega elektroenergetskega sistema in vloge hranilnikov pri zeleni energetski preobrazbi.
Izjava Romana Burje, glavnega izvršnega direktorja TAB d.d.: »Zagon baterijskega hranilnika električne energije predstavlja za podjetje TAB pomemben mejnik – ne le tehnološki, ampak tudi strateški. Ponosni smo, da smo razvili in uvedli rešitev, ki je plod evropskega znanja ter potrjuje našo usmerjenost v energetske rešitve prihodnosti. Sistem ni le tehnični dosežek, temveč tudi konkreten primer zanesljive, varne in trajnostne prakse, ki jo želimo ponuditi trgu. Veseli nas, da bo do konca leta 2025 upravljanje hranilnika prevzel Holding Slovenske elektrarne (HSE), kar je odličen primer sodelovanja med industrijo in energetskim sektorjem ter krepi skupne napore pri energetski tranziciji. S tem projektom TAB dokazuje, da je pripravljen igrati aktivno vlogo pri energetski preobrazbi.«
Izjava dr. Tomaža Štoklja, generalnega direktorja HSE: »Skupina HSE je nosilec zelenega prehoda Slovenije. Investicije v nove zmogljivosti za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov in shranjevalnike energije so osrednji del naše razvojne strategije. Med hranilniki energije pomembno vlogo igrajo baterijski hranilniki, ki jih nameravamo postaviti na različnih energetskih lokacijah po Sloveniji in z njimi še dodatno prispevati k stabilnosti oskrbe z električno energijo. Sodelovanje z družbo TAB je v tem pogledu primer dobre prakse in odličnega sodelovanja, kakršnega si v prihodnje želimo še več.«

Foto: Miha Kolar
Hranilnik je zasnovan z večnamenskim pristopom, ki presega zgolj shranjevanje električne energije. Deluje kot:
- podpora za samooskrbo družbe TAB z energijo iz lastne sončne elektrarne,
- stabilizacijski element v distribucijskem elektroenergetskem omrežju,
- ogledni in izobraževalni center za vse, ki jih zanimajo sodobne rešitve na področju baterijskega hranjenja energije.
Ključne prednosti hranilnika:
- evropski razvoj in proizvodnja, ki zagotavljata kakovost in skladnost z najvišjimi standardi,
- popolna kibernetska odpornost, zahvaljujoč skrbno izbranim komponentam in varnostnim rešitvam,
- kompaktna in transportna zasnova, ki omogoča prevoz z že vgrajenimi baterijskimi moduli,
- integriran požarni sistem za zgodnje javljanje in samodejno gašenje,
- napreden HVAC sistem, ki vzdržuje optimalne pogoje v notranjosti sistema,
- standardizirana komunikacija preko protokola Sunspec Modbus TCP, z vmesniki CAN, RS485 in TCP za enostavno integracijo.
TAB s to rešitvijo utrjuje svojo vlogo tehnološko naprednega in okoljsko odgovornega podjetja ter odpira vrata nadaljnjemu razvoju celovitih rešitev na področju shranjevanja električne energije.

Foto: Miha Kolar
O podjetju TAB
TAB je globalno uveljavljeno podjetje z več kot 60-letno tradicijo na področju shranjevanja energije. Specializirano je za razvoj in proizvodnjo visokozmogljivih svinčeno-kislinskih in litij-ionskih baterij. S celovitimi baterijskimi rešitvami za osebna, komercialna in industrijska vozila ter naprednimi sistemi za shranjevanje energije (ESS) TAB zagotavlja zanesljivo podporo najzahtevnejšim energetskim potrebam sodobnega sveta.
S štirimi sodobnimi proizvodnimi obrati in več kot 1.700 zaposlenimi v več kot 12 državah se TAB uvršča med vodilne proizvajalce baterij v Evropi. Njegova litij-ionska proizvodna enota na Prevaljah, z letno zmogljivostjo 1 GWh, temelji na varni in dolgotrajni LFP-tehnologiji ter predstavlja strateško osnovo za razvoj nove generacije trajnostnih rešitev na področju čiste energije.
TAB ostaja predan pospeševanju zelene energetske preobrazbe z inovativnimi, zanesljivimi in trajnostnimi rešitvami, ki prispevajo k večji energetski neodvisnosti in pomembno zmanjšujejo ogljični odtis.

Foto: Miha Kolar